Krzysztof Marycz

Założyciel i pomysłodawca firmy HippoVet+ jest prof. dr hab. Krzysztof Marycz – naukowiec i przedsiębiorca. Aktualnie kierownik Katedry Biologii Eksperymentalnej (UPRw) we Wrocławiu oraz kierownik Laboratorium Medycyny Regeneracyjnej (Collegium Medicum UKSW w Warszawie). Profesor wizytujący w Stanford Medical School (USA), University of California, DAVIS (UC DAVIS) oraz Justus Liebieg Universitat w Giessen (GER).

Kierownik grantów NCN, PARP, NCBiR oraz amerykańskiej agencji Centre for Environmental Humanities. Wyróżniony przez Rektora UPWr oraz Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za uzyskanie stopnia profesora zwyczajnego przed 40 rokiem życia. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów zarówno krajowych jak i zagranicznych przyznawanych przez min. Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka województwa Dolnośląskiego,Rektora UPWr oraz Rektora UKSW.

Właściciel i współwłaściciel kilku spółek biotechnologicznych oraz z zakresu HiTech. W 2006 r zawiązał zespół naukowy, który po raz pierwszy w kraju podał mezenchymalne komórki macierzyste (ASCs) u pacjenta z osteochondrozą. Prowadzi pionierskie badania naukowe w obszarach związanych z komórkami macierzystymi, biointeligentnymi materiałami implantacyjnymi oraz biolekami. Autor ponad 200 oryginalnych prac naukowych z listy filadelfijskiej, łączny IF=320 a indeks H=25. Autor 4 patentów z czego dwa zostały skomercjalizowane i obecnie wdrożone do praktyki lekarskiej. W 2020 r. powołany przez Ministra Zdrowia do Rady Naukowej Narodowego Instytutu Leków (NIL).